Вісник НАН України. 2017. № 3. С. 85

80-річчя академіка НАН України А.Ф. ПОПОВА

14 березня виповнюється 80 років видатному вченому в галузі органічної хімії, академіку НАН України Анатолію Федоровичу Попову. З 1965 р. його діяльність пов’язана з НАН України, з 1983 р. він є директором Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М. Литвиненка НАН України.

А.Ф. Попов зробив основоположний внесок у вирішення цілої низки проблем фізико-органічної хімії, таких як: механізм передачі електронних ефектів замісників у молекулярних системах (позитивний містковий ефект); природа стеричних взаємодій замісників та вплив цих взаємодій на реактивність органічних сполук; кількісне врахування електронних і стеричних ефектів замісників; нуклеофільна реактивність і основність органічних сполук; механізм реакцій нуклеофільного заміщення і гомогенного органічного каталізу.

Під керівництвом А.Ф. Попова досліджено задачу нуклеофільної реакційної здатності, що заклало наукову базу для розроблення засобів і технологій знищення екотоксикантів, отруйних речовин, зокрема компонентів хімічної зброї; створено технології одержання мономерів і полімерів з підвищеними екологічними параметрами; запропоновано нові підходи щодо використання вугілля як джерела природної сировини для одержання хімічних речовин і матеріалів, основані на встановленні взаємозв’язку між структурою вугілля і властивостями продуктів його хімічної модифікації або переробки.

Під керівництвом і завдяки особистим зусиллям А.Ф. Попова Інститут фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М. Литвиненка НАН України було переміщено із зони проведення АТО до м. Києва. Наразі Анатолій Федорович зосередився на збереженні наукової тематики та пошуку нових напрямів роботи Інституту, ініціює вирішення виробничих і соціальних проблем переміщених академічних установ як крок до комплексного розв’язання проблеми збереження наукового потенціалу Донбасу.

Наукова громадськість, колеги та учні від щирого серця вітають Анатолія Федоровича з ювілеєм, зичать йому міцного здоров’я, довгих щасливих років життя, творчої наснаги і успіхів в улюбленій справі.

Повний текст