Вісник НАН України. 2014. № 10. С. 3–9.

ІЗ ЗАЛИ ЗАСІДАНЬ ПРЕЗИДІЇ НАН УКРАЇНИ
10 вересня 2014 року

Про організацію участі НАН України у відновленні інфраструктури та відбудові виробничої сфери Донбасу (доповідач — академік НАН України Б.Є. Патон)

Діагностування вібраційного стану, термоміцності та ресурсу енергетичних агрегатів (доповідач — доктор технічних наук М.Г. Шульженко)

Про освітню профконсультаційну мережу (доповідач — кандидат філософських наук Є.О. Лановенко)

Про нагородження відзнаками НАН України та Почесними грамотами НАН України і Центрального комітету профспілки працівників НАН України (доповідач – член-кореспондент  НАН  України В.Л. Богданов)

Кадрові та поточні питання

На засіданні Президії HAH України 10 вересня 2014 р. члени Президії HAH України та запрошені заслухали доповідь президента НАН України академіка НАН України Бориса Євгеновича Патона «Про організацію участі НАН України у відновленні інфраструктури та відбудові виробничої сфери Донбасу».

У доповіді було підкреслено необхідність уже сьогодні визначити, що Академія може і повинна зробити для відновлення і розвитку Донецького регіону. Питання відбудови Донбасу рано чи пізно набудуть першорядної значущості, і Національна академія наук як вища наукова організація країни має своєчасно до цього підготуватися. Насамперед потрібно забезпечити якомога ширше залучення розробок академічних установ до відновлення зруйнованої інфраструктури Донбасу. Йдеться про мости, трубо- і шляхопроводи, системи електро-, тепло- і водопостачання тощо, тобто про все те, без чого неможлива нормальна робота лікарень, шкіл, дитячих садків і в цілому життєдіяльність населення. Тому необхідно в стислі строки провести інвентаризацію всіх розробок інститутів Академії, які можуть реально і ефективно допомогти в цій справі. Зокрема, це стосується чималого доробку за академічною програмою «Ресурс», низки розробок у галузі енергетики, напрацювань київських і одеських хіміків з проблем забезпечення населення питною водою.

Не менш важливою в подальшій перспективі є відбудова виробничої сфери Донбасу. І ця відбудова має здійснюватися переважно, а можливо, навіть і виключно, на сучасній високотехнологічній основі. Відновлення здебільшого сировинної, ресурсо- та енергозатратної економіки Донбасу стане марним витрачанням величезних коштів. Це є неприпустимим. Тому вкрай необхідно чітко і науково обґрунтовано визначити основні напрями саме високотехнологічної відбудови Донбасу, запропонувати ефективні механізми, державні важелі та економічні стимули для залучення необхідних інвестицій з боку приватного капіталу.  Повний текст (PDF).