Вісник НАН України. 2014. № 10. С. 87.
80-річчя члена-кореспондента НАН України М.М. СЕРГІЄНКА
Видатний офтальмолог, член-кореспондент НАН і НАМН України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України Микола Маркович Сергієнко народився 4 жовтня 1934 р. в м. Слов’янську Донецької області. Після закінчення Харківського медичного інституту працював лікарем, був співробітником Донецького медичного інституту. У період 1972–1977 рр. очолював кафедру офтальмології Дагестанського медичного інституту. У 1978 р. став завідувачем кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика і обіймав цю посаду впродовж 30 років. Нині Микола Маркович є професором цієї кафедри.
Свою наукову і практичну діяльність М.М. Сергієнко присвятив проблемам оптичної системи ока, фізіологічної оптики, короткозорості, інтраокулярної корекції і мікрохірургії ока. Він значно розвинув масштаби імплантації інтраокулярних лінз, завдяки чому в середині 80-х років Україна стала однією з передових країн Європи в цій галузі. Запатентована модель інтраокулярної лінзи М.М. Сергієнка стала базовою для використання, налагоджено виробництво інтраокулярних лінз, кількість операцій з імплантацією лінзи сягнула 20 тисяч, що повністю забезпечило потребу населення країни і дало змогу вирішити проблему інвалідності внаслідок катаракти. У 1988 р. починає функціонувати створений за ініціативою М.М. Сергієнка Київський центр мікрохірургії ока, який під його керівництвом невдовзі став провідним офтальмологічним закладом в Україні, вийшовши, зокрема, на світовий рівень хірургії катаракти. Наприкінці 90-х років за ідеєю М.М. Сергієнка було створено перший у світі аберометр хвильового спектру, який зробив переворот у галузі корекції зору і на сьогодні залишається поза конкуренцією. М.М. Сергієнко продовжує творчу роботу, зосередившись на розробленні моделі штучного кришталика нового покоління – кришталика з перемінною оптичною силою.
Свій ювілей Микола Маркович Сергієнко зустрічає в розквіті сил і таланту. У цій людині поєдналися чуйне серце, світлий розум, багаті знання і любов до праці. Колеги, учні, пацієнти і створений ним колектив бажає йому міцного здоров’я, творчої наснаги та успіхів у його благородній праці.