Вісник НАН України. 2014. № 11. С. 85-88.

ШАТАЛОВ  Микола Микитович –
доктор геологічних наук, старший науковий співробітник
Інституту геологічних наук НАН України

ОДВІЧНИМ ПАМ’ЯТНИКОМ ЙОМУ СТОЇТЬ ДОНБАС…
До 150-річчя професора Л.І. Лутугіна

Статтю присвячено видатному досліднику надр Донецького басейну, талановитому вченому-геологу Леоніду Івановичу Лутугіну з нагоди 150-річчя від дня його народження. Розглянуто основні етапи життя вченого, його досягнення у вивченні геологічної будови Донбасу, складанні карти-моделі Донецького басейну, запропоновані ним інноваційні підходи до прикладної геології та гірничої справи вугільних родовищ регіону.

Леонід Іванович Лутугін народився 4 березня 1864 р. у Санкт-Петербурзі в небагатій купецькій сім’ї. Батька він втратив у ранньому дитинстві, а з матір’ю прожив усе своє, на жаль, коротке життя. Леонід був наймолодшим у великій і дружній родині Лутугіних. У дитячі роки значний вплив на юнака мав його вчитель – студент Санкт-Петербурзького університету К.В. Островльов, людина передових поглядів. Після закінчення реформаторського училища й дворічної підготовки восени 1884 р. Леонід вступив до Гірничого інституту. Вчився він добре, цікавився переважно науками мінералого-геологічного циклу, особливо захоплювався лекціями з історичної геології професора, а згодом президента Академії наук СРСР О.П. Карпінського.

Після закінчення Гірничого інституту в 1889 р. Л.І. Лутугіна, як перспективного геолога, було направлено на роботу в Геологічний комітет – єдиний на той час урядовий заклад, що опікувався вивченням корисних копалин. У ті роки на вимогу гірничих промисловців півдня держави Комітету було запропоновано провести в Донбасі детальне картування кам’яновугільних відкладів для дослідження вугільних пластів і підрахунку промислових запасів вугілля усього Донецького басейну. Влітку 1892 р. розпочався доленосний для України величезний 22-річний цикл робіт Л.І. Лутугіна з вивчення Донецького кам’яновугільного басейну. Спочатку Леонід Іванович проводив дослідження під керівництвом професора Ф.М. Чернишова, а з 1894 р. фактично перейшов до самостійної праці. Молодий обдарований геолог Лутугін розпочав свої дослідження в районі Лисичанська – одного з найстаріших селищ на півночі Донбасу. Його помічником і незмінним супутником став досвідчений лисичанський шахтар М.С. Горлов – носій мудрості і досвіду, накопиченого багатьма поколіннями гірників Донецького басейну. Ім’я Л.І. Лутугіна нерозривно пов’язане зі створенням першої детальної геологічної карти Донбасу. Поглиблене геологічне дослідження цього регіону наражалося на великі труднощі, оскільки його геологічна будова виявилася надзвичайно складною і мало вивченою. Наявна на той час інструкція для проведення геологічних робіт була взагалі непридатною для умов Донбасу. Тому Леоніду Івановичу довелося розробляти і нову інструкцію, і новий метод складання геологічної карти Донецького кам’яновугільного басейну. Ця його дійсно титанічна праця є прикладом життєвого подвигу, вона стала справжньою інновацією щодо методики польових геологічних досліджень, виконання картопобудови, раціонального видобування та використання покладів кам’яного вугілля. Повний текст (PDF)