Вісник НАН України. 2015. № 5. С. 48-49. 

ЗАІМЕНКО Наталія Василівна —
член-кореспондент НАН України, директор
Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України

ВИКОРИСТАННЯ АЛЬТЕРНАТИВНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГОПОСТАЧАННЯ В НАЦІОНАЛЬНОМУ БОТАНІЧНОМУ САДУ ім. М.М. ГРИШКА НАН УКРАЇНИ 
Виступ на сесії Загальних зборів НАН України 15 квітня 2015 року

Поважна Президіє, шановні учасники зборів!

В умовах невпинного зростання глобальних енергетичних проблем особливої актуальності набувають питання переходу до альтернативних джерел енергозабезпечення. До останнього часу в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка опалення оранжерей, теплиць та будівель здійснювалося за допомогою централізованого теплопостачання. Однак через зростання ціни на теплову енергію, неможливість оперативного регулювання подачі тепла, особливо в осінній та весняний періоди, адміністрація була змушена шукати альтернативні шляхи забезпечення приміщень теплом.

Національний ботанічний сад утримує колекції тропічних і субтропічних рослин, а це близько 3500 видів, які віднесені до наукових об’єктів, що становлять національне надбання, і за визначенням фахівців є одними з найкращих в Україні та Європі. Втрата цих колекцій завдасть великої шкоди не лише вітчизняній науці, а й міжнародному престижу нашої держави.

Досвід багатьох країн світу свідчить, що використання відновлюваних джерел енергопостачання дає значну економію споживання газу, нафти та вугілля. З урахуванням перспективи на найближчі роки розвиток відновлюваної енергетики може стати важливим чинником вирішення енергетичної проблеми Саду. Національний ботанічний сад одним із перших у 2011 р. почав розробляти проекти з впровадження енергоощадних технологій і переводити частину джерел теплопостачання на альтернативні та відновлювані види палива. У 2012–2013 рр. опалювання оранжерейного комплексу та будівель уже повністю здійснювали за допомогою твердопаливних котлів вітчизняного виробництва.

За проектом, розробленим ТОВ «Екотех», за кошти інвестора було введено в дію дві котельні потужністю 1,5 і 3,0 МВт, які забезпечують щорічну потребу установи в тепловій енергії. Особливостями цього проекту є те, що роботу котелень повністю автоматизовано, паливні котли, все обладнання та комплектуючі виготовлено в Україні, а також використовується тверде паливо вітчизняного виробництва. Крім того, обладнання має малий термін окупності; ціна пелет на 15–25% нижча, ніж природного газу, і на 10–45% нижча, ніж рідкого палива; застосовуються наявні комунікації; є можливість керування процесом теплопостачання для ощадливого використання теплоносіїв; упроваджуються високопродуктивні сорти енергетичних рослин селекції НБС; попіл використовується як добриво. Повний текст (PDF)