Вісник НАН України. 2017. № 6. С.8-11
НАУКА — ЦЕ ЦІКАВО
Міжнародний День рослин і «Дні науки. Весна»
Останніми роками в Україні травень — місяць надзвичайно насичений науково-популярними заходами. Цьогорічною особливістю стало об’єднання зусиль двох волонтерських проектів — Міжнародного Дня рослин в Україні та «Дні науки. Весна». Організатори запропонували відвідувачам найрізноманітніші формати пізнавального відпочинку, розраховані як на дітей, так і на дорослих, незалежно від початкового рівня знань. Проведені науково-просвітницькі заходи, безумовно, стали ще одним містком між громадськістю та вченими, продемонструвавши, що наука може бути дуже цікавою, а її розвиток — це запорука майбутнього України.
Міжнародний День рослин (Fascination of Plants Day) під егідою Європейської організації біології рослин (EPSO) з 2012 р. відзначається в понад 60 країнах світу. Національні парки та заповідники, дослідницькі установи та університети, ботанічні сади та природничі музеї, а також окремі науковці, волонтери та ентузіасти (флористи, дендрологи, ландшафтні дизайнери, фермери, художники) по всій земній кулі об’єдналися, аби на відкритих безкоштовних заходах розповідати широкому загалу про різні наукові напрями, що вивчають рослини (plant science). Крім того, актуальним завданням Дня рослин є популяризація напрямів мистецтва, пов’язаних з рослинним світом (plant art), — лендарту, гербаріїв, фотографії, скульптури, живопису, ікебани тощо.
Ідея організації в Україні Міжнародного Дня рослин належить директору Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України академіку НАН України Ярославу Борисовичу Блюму, який є національним координатором цього заходу. До речі, у 2015 р. наша країна посіла друге місце у світі за кількістю організованих подій. Певною мірою це стало можливим завдяки поєднанню зусиль з іншим українським науково-просвітницьким проектом «Дні науки. Весна», який зародився як спільна ініціатива Ради молодих учених НАН України, громадської організації Unia Scientifica та просвітницького порталу «Моя наука» з метою популяризації науки в якнайширших колах українського суспільства. Активна участь у заходах, крім ботаніків, ще й зоологів, археологів, літературознавців, молекулярних біологів та інших фахівців зумовила величезну кількість локацій, подій та відвідувачів.
Отже, враховуючи попередній позитивний досвід, цього року також було вирішено поєднати весняні Дні науки і Міжнародний день рослин. Більше того, з огляду на те, що Київ у травні зазвичай перенасичений різними науково-популярними заходами, такими як Фестиваль науки, Kyiv Maker Faire, лекторій «Далекий і близький Всесвіт» тощо, організатори Днів науки прийняли сміливе рішення про, так би мовити, децентралізацію заходу. За кошти благодійників усі лектори і демонстратори, що пройшли попередній відбір, виїхали до Одеси, Харкова, Житомира, завдяки чому крім іншого вдалося посилити горизонтальні зв’язки з регіональними координаторами проекту.
Так, у Житомирі «Дні науки. Весна» проходили вже вдруге. Свої двері гостинно відчинила кафедра фізики Житомирського державного університету імені Івана Франка. Традиційно сильні науково-популярні лекції з фізики житомирських викладачів цьогоріч чергувалися з лекціями київських учених-біологів (Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Інститут молекулярної біології і генетики НАН України, Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, кафедра біотехнології Навчально-наукового інституту екологічної безпеки Національного авіаційного університету). Лекторій вийшов досить насичений, відвідувачів було чимало, але майже всі слухачі виявилися студентами чи викладачами університету, що дещо вибивалося із загальної картини Днів науки в інших містах.
У Харкові «Дні науки. Весна» розпочалися 20 травня у Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України за участю студентських об’єднань міжнародних оптичних організацій OSA (The Optical Society) та SPIE (The International Society for Optics and Photonics). Демонстрації фізичних явищ були спрямовані на розуміння процесів, що відбуваються в матеріалах за низьких температур, і вже традиційно зібрали дітей шкільного віку разом із батьками. Наступного дня фізик-теоретик Тетяна Рохманова прочитала лекцію «Метаматеріали: від теорії до застосування». Захід проходив спільно з Вільним університетом «Майдан Моніторінг» та Інститутом радіофізики та електроніки iм. О.Я. Усикова НАН України з онлайн-трансляцією в Інтернеті.
Найбільша команда київських демонстраторів і лекторів з кафедри біотехнології Навчально-наукового інституту екологічної безпеки Національного авіаційного університету, Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Інституту ядерних досліджень НАН України та Національного центру Олександра Довженка попрямували до узбережжя Чорного моря, але не на відпочинок. В Одесі «Дні науки. Весна» успішно відбулися завдяки узгодженим діям представників волонтерського проекту «15⨯4», кафедри мікробіології, вірусології і біотехнології та кафедри аналітичної хімії Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, Одеського національного медичного університету та Українського протичумного інституту ім. І.І. Мечникова.