Вісник НАН України. 2018. № 5. С.130

70-річчя члена-кореспондента НАН України О.В. КЕНДЗЕРИ

Відомий вчений-сейсмолог, кандидат фізико-математичних наук, заступник академіка-секретаря Відділення наук про Землю НАН України, член-кореспондент НАН України Олександр Володимирович Кендзера народився 22 травня 1948 р. у м. Сокаль Львівської області. В 1970 р. закінчив фізико-математичний факультет Дрогобицького державного педагогічного інституту ім. І. Франка. З 1973 р. працював у Львівському філіалі математичної фізики Інституту математики АН УРСР. У 1976–1979 рр. навчався в аспірантурі Інституту фізики Землі ім. О.Ю. Шмідта АН СРСР (Москва). З 1980 р. – в Інституті геофізики ім. С.І. Субботіна (ІГФ) НАН України; обіймає посади заступника директора і завідувача відділу сейсмічної небезпеки. З 1988 р. керує роботою відділення кафедри геофізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка при ІГФ НАН України; читає курс лекцій «Теорія сейсмічних хвильових полів».

О.В. Кендзера є визнаним спеціалістом у галузі розроблення методики прогнозування сейсмічної небезпеки територій населених пунктів і особливо важливих об’єктів у рамках загального і детального сейсмічного районування, а також сейсмічного мікрорайонування. Розроблену під його керівництвом методику визначення кількісних параметрів сейсмічних впливів застосовано при вивченні умов розміщення Южно-Української, Чорнобильської, Хмельницької, Рівненської АЕС, АЕС у КНДР, навчальних атомних реакторів в Києві і Мінську, Київської та Дністровської ГЕС, при проектуванні Одеської та Чигиринської ТЕС та інших відповідальних будинків і споруд.

О.В. Кендзера – автор понад 350 наукових публікацій, зокрема 14 монографій; член редколегій низки фахових наукових журналів; заступник президента Асоціації українського сейсмостійкого будівництва. У 2016 р. його обрано почесним професором Харбінського технологічного інституту (КНР). Нагороджений відзнакою «Почесний працівник атомної енергетики України», орденом «За заслуги» ІІІ ст., медаллю ім. В.І. Лучицького, відзнакою НАН України «За професійні здобутки» та ін.

Повний текст