Вісник НАН України. 2017. № 1. С. 119

75-річчя академіка НАН України В.М. ЄРЕМЕЄВА

12 січня 1942 р. народився видатний учений у галузі океанології академік НАН України Валерій Миколайович Єремеєв. Усе його творче життя пов’язане з Академією і розбудовою морського напряму досліджень в Україні: у Морському гідрофізичному інституті він пройшов шлях від стажера до директора, очолював Інститут біології південних морів та Океанологічний центр. Після вимушеного (через анексію Криму) переїзду до Києва вчений продовжує опікуватися морською тематикою на посадах голови Міжвідомчої координаційної ради з питань морських досліджень при МОН України та НАН України і Комісії з проблем Світового океану НАН України, працює радником керівництва Державної наукової установи «Відділення морської геології та осадочної рудоутворення НАН України».

Наукові інтереси В.М. Єремеєва зосереджені на таких розділах океанологічної науки, як експериментальна та ядерна гідрофізика, геофізика, гідродинаміка, гідрохімія і геобіохімія океану, морська екологія та геоекоінформатика. З його ім’ям пов’язані становлення і розвиток основ, методів і засобів Глобальної системи океанографічних спостережень Чорного моря – однією з основних морських програм Міжурядової океанографічної комісії ЮНЕСКО і країн Чорноморського басейну. Він лідер і розробник нового наукового напряму «оперативна океанографія», орієнтованого на моніторинг та експрес-прогноз стану морського середовища.

В.М. Єремеєв протягом багатьох років є членом комісії МЗС України у справах ЮНЕСКО, представником України у Виконавчій Раді МОК ЮНЕСКО та президентом регіонального Комітету МОК ЮНЕСКО по Чорному морю, був членом консультаційних рад за проектами NATO TU Blaсk Sea, співголовою управлінського Комітету міжнародної програми CoMSBLACK, а також головою Науково-технічної ради Національної програми досліджень і використання ресурсів Азово-Чорноморського басейну та інших районів Світового океану.

Науковий доробок В.М. Єремеєва становить понад 530 наукових праць, серед яких 25 монографій, океанографічний та географічний атласи, кілька патентів. 

Повний текст (PDF)