Вісник НАН України. 2017. № 6. С. 106

60-річчя члена-кореспондента НАН України Ю.В. ГОЛОВАЧА

Відомий фізик-теоретик доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Юрій Васильович Головач народився 16 червня 1957 р. Від 1979 р. його професійна діяльність пов’язана з Інститутом фізики конденсованих систем НАН України. За його ініціативою в ІФКС у 2010 р. було створено лабораторію статистичної фізики складних систем, яку він відтоді незмінно очолює.

Ю.В. Головач – фахівець із фізики складних систем. Його наукові зацікавлення стосуються насамперед теорії фазових переходів і критичних явищ, фізики макромолекул, у тому числі в біологічних системах, застосування методів статистичної фізики для аналізу систем нефізичної природи, історії науки. Ю.В. Головач та його учні створили ренормгрупову теорію ефективної критичної поведінки складних систем, отримали результати, що стосуються поведінки критичних характеристик багатосортних макромолекулярних систем, полімерів у пористому середовищі, зіркових полімерів. Ю.В. Головач одним із перших в Україні використав методи теоретичної фізики для дослідження складних мереж. Запропоновано еволюційну модель зростання таких мереж і встановлено їх стійкість до випадкових і спрямованих атак, застосовано теорію складних мереж до опису еволюції мови.

Ю.В. Головач опублікував близько 350 наукових праць, серед яких більш ніж 120 статей у провідних фахових журналах. Під його керівництвом підготовлено 7 кандидатів та 1 доктора наук.

Ю.В. Головач – ініціатор і науковий редактор серії оглядових монографій з фізики критичних явищ, виданих World Scientific; засновник і організатор наукових семінарів «Ізінгівські читання» та «Обрії науки». Він є українським представником у наглядових радах Європейської співпраці з науки і технологій (СOST). З 2011 р. входить до дорадчої ради Конференцій співпраці у галузі статистичної фізики у Середній Європі (MECO). Ініціював створення Міжнародного коледжу докторантів (ІФКС НАН України та університети Нансі (Франція), Лейпцига (Німеччина) і Ковентрі (Англія)).

Повний текст