Вісник НАН України. 2019. № 8.

ГОЛОСІЇВСЬКІЙ ОБСЕРВАТОРІЇ — 75 
Спільне засідання Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України і вченої ради Головної астрономічної обсерваторії НАН України

17 липня 2019 р. виповнилося 75 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України — провідного українського астрономічного центру, відомого у світі своїми дослідженнями в галузі вивчення обертання Землі й побудови координатних систем у космічному просторі, фізики фотосфери Сонця і тіл Сонячної системи, формування та еволюції зір і галактик та ін. У рамках святкування цієї дати відбулося спільне засідання Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України і вченої ради ГАО НАН України.

Цьогоріч Головна астрономічна обсерваторія НАН України відзначила свій 75-річний ювілей. Програма урочистостей, присвячених цій святковій даті, включала День відкритих дверей в Обсерваторії з майстер-класами, екскурсією в Музей історії ГАО НАН України, науково-пізнавальними лекціями і проведенням аматорських астрономічних спостережень для всіх охочих; Міжнародну наукову конференцію «Астрономія в Україні: від археоастрономії до астрофізики високих енергій» та спільне засідання Бюро Відділення фізики і астрономії НАН України і вченої ради Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Відкрив засідання віце-президент НАН України академік НАН України В.Г. Кошечко. Він щиро поздоровив співробітників Обсерваторії з ювілеєм їх славетної установи і зачитав привітання Президента НАН України академіка НАН України Б.Є. Патона.

Дорогі колеги!

Від імені Президії Національної академії наук України та від себе особисто вітаю вас з визначною подією — 75-річчям від дня заснування Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

Завдяки вашій самовідданій праці Головна астрономічна обсерваторія НАН України стала провідним національним та міжнародним центром наукових досліджень у галузі астрономії, астрофізики та фізики космосу.

Виникнення і становлення Обсерваторії пов’язане з діяльністю таких видатних учених, як академіки Олександр Якович Орлов і Євген Павлович Федоров, члени-кореспонденти Володимир Платонович Цесевич і Авенір Олександрович Яковкін, професор Ернест Андрійович Гуртовенко, кандидат фізико-математичних наук Валентина Петрівна Конопльова та багатьох інших. Сьогодні їхню справу продовжує потужний науковий колектив Обсерваторії на чолі з академіком НАН України Ярославом Степановичем Яцківим.

Світове визнання здобули фундаментальні наукові дослідження з побудови координатних систем у космічному просторі, фізики фотосфери Сонця і тіл Сонячної системи, фізики зір та галактик, визначення вмісту первинного гелію у Всесвіті, дослідження структури та кінематики галактик і Всесвіту в цілому, теоретичного моделювання та дистанційного зондування об’єктів Сонячної системи методами поляриметрії.

Водночас вагомим внеском у розвиток нашої держави стали прикладні дослідження Головної астрономічної обсерваторії НАН України, спрямовані на підтримання координатно-часового та навігаційного забезпечення України, розроблення ефективних комп’ютерних обчислень наукового спрямування, вивчення динаміки озонового шару земної атмосфери, роботи зі зміцнення обороноздатності країни.

Досягнення працівників Обсерваторії відзначено високими державними та міжнародними нагородами: премією імені Рене Декарта Європейського Союзу, Державними преміями СРСР, УРСР та України в галузі науки і техніки, Почесними грамотами Верховної Ради України, преміями НАН України імені видатних вчених та багатьма іншими орденами, медалями та почесними званнями.

Значні досягнення установа має у справі підготовки кадрів вищої кваліфікації, а також у популяризації наукових і науково-технічних знань.

Повний текст