Вісник НАН України. 2017. № 6. С.3-7

ХІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ НАУКИ

18 травня 2017 р. у приміщенні Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України офіційно стартував ХІ Всеукраїнський фестиваль науки, головною метою якого є популяризація сучасних наукових знань і наукового світогляду та інформування українського суспільства про наукову діяльність і здобутки українських учених.

Співорганізаторами ХІ Всеукраїнського фестивалю науки виступили Національна академія наук України, Міністерство освіти і науки України, Міністерство молоді та спорту України, Національний центр «Мала академія наук України», Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», а головними партнерами — Посольство Франції в Україні й Інститут Франції.

Фестиваль проводиться з метою популяризації досягнень науки в Україні, залучення молоді до наукових досліджень і піднесення авторитету та престижу науки в українському суспільстві. Його програма передбачає численні різноманітні за формою та змістом заходи, розраховані на різні категорії учасників, — дні відкритих дверей в академічних установах і вищих навчальних закладах, виступи провідних вітчизняних та іноземних учених із науково-популярними лекціями, виставки, екскурсії до лабораторій і музеїв, засідання круглих столів, квести, презентації інноваційних розробок, стендові доповіді, зелені лабораторії, наукові кафе, демонстрації науково-популярних фільмів і багато іншого. Цього року в межах Фестивалю заплановано понад 1 000 таких заходів у столиці й обласних та районних центрах нашої держави.

Урочистому відкриттю Фестивалю науки передувала прес-конференція його організаторів. Перший віце-президент НАН України академік А. Наумовець у вступному слові коротко розповів про історію науково-фестивального руху в Європі, який бере початок у Великій Британії в ХІХ ст., а також про історію Всеукраїнського фестивалю науки, який може слугувати прикладом успішного запозичення зарубіжного досвіду, адже, за його словами, вже став справді всенародним святом. «Ми запрошуємо найширшу аудиторію, щоб побачити, як суспільство сприймає нашу роботу», — сказав учений і нагадав, що Фестиваль, який цьогоріч проводиться вже водинадцяте, вперше відбувся 2007 р. з ініціативи НАН України, зокрема її президента академіка Бориса Патона, та за підтримки Британської ради в Україні. Нині надійними партнерами проекту є Посольство Франції в Україні й Інститут Франції. А. Наумовець висловив подяку французьким колегам, підкресливши, що завдяки їм у межах Фестивалю щороку відбуваються заходи за участі запрошених гостей із Франції — переважно науковців, які погоджуються поділитися з українською аудиторією важливими та цікавими результатами своїх досліджень у різних галузях. А. Наумовець також наголосив, що Фестиваль переконливо демонструє, що українська молодь досі має значний інтерес до науки і бажання відкривати нове, про що свідчать, наприклад, численні винаходи, представлені в межах Фестивалю учнями МАН України. Насамкінець академік поінформував присутніх про програму заходів першого фестивального дня й анонсував виставку «Зроблено в Києві», що відбудеться 25 травня 2017 р. у виставкому центрі «КиївЕкспоПлаза» з нагоди Дня Києва, в межах якої свої науково-технічні розробки для потреб міста продемонструють і установи НАН України.

За словами академіка НАПН України В. Лугового, наука й освіта нерозривно взаємопов’язані, і вкрай важливо здійснювати наукову організацію освітнього процесу. А Фестиваль, на його думку, покликаний виконати високу місію — змінити на краще ставлення суспільства до науки.

Пан С. Ріґолле наголосив, що французьке дипломатичне представництво радіє  співробітництву з українськими партнерами, зокрема й в організації та проведенні Фестивалю, а також готове продовжувати цю співпрацю. Як зауважив пан С. Ріґолле, французька сторона й у подальшому сприятиме молодим українським науковцям, надаючи підтримку для досягненнями ними того чи іншого освітнього або наукового рівня у французьких університетах і наукових центрах. Однак важливо, щоб, здобувши знання й навички, українські дослідники поверталися на батьківщину і тут мали можливість реалізувати свій потенціал.

Повний текст