Вісник НАН України. 2016. № 7. С. 68-71

ГРИЦЕНКО Володимир Ілліч
член-кореспондент НАН України, член-кореспондент НАН України, директор Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем НАН України і МОН України

НАУКА І ЖИТТЯ
До 90-річчя від дня народження академіка НАН України В.І. Скуріхіна

17 квітня 2016 р. виповнилося б 90 років відомому ученому в галузі кібернетики та обчислювальної техніки, творцю нового класу автоматизованих систем, лауреату державних премій і премій НАН України імені С.О. Лебедєва та імені В.М. Глушкова, заслуженому діячу науки і техніки України, академіку НАН України Володимиру Іллічу Скуріхіну.

Володимир Ілліч Скуріхін народився 1926 р. в м. Кірові. Закінчивши з відзнакою Івановський енергетичний інститут за спеціальністю «інженер-електрик», він залишився у системі вищої освіти. Навчаючись в аспірантурі і працюючи асистентом та старшим викладачем, Володимир Ілліч проводить дослідження в галузі теорії автоматичного управління і електроприводу. Йому багато чого вдається зробити у цій сфері, і вже в 1951 р. на основі отриманих результатів з успіхом захищає кандидатську дисертацію.

Після захисту Володимир Ілліч продовжує роботу в Івановському енергетичному інституті, але згодом його пристрасть до наукової діяльності перемагає остаточно. У 1957 р. він за конкурсом влаштувався на роботу до Центрального науково-дослідного інституту технології і організації виробництва (м. Горький), плануючи зайнятися дослідженням і розробленням автоматизованих систем і програмного управління.

Однак академік Володимир Ілліч Скуріхін належав до категорії учених, які, вже маючи глибокі професійні знання, авторитет і вагомі напрацювання у своїй галузі, одного разу можуть різко змінити свою наукову біографію, зробити рішучий крок і розпочати дослідження у зовсім іншій сфері знань.

Такий крутим поворотом у житті і науковій діяльності Володимира Ілліча стала кібернетика. У 60-х роках минулого століття ця наука ще тільки починала розвиватися в провідних наукових центрах країни. Вона відкривала нові, майже безмежні можливості у сфері управління і оброблення даних, що й відіграло ключову роль у формуванні у В.І. Скуріхіна своєрідної пристрасті, гарячого бажання присвятити себе саме кібернетиці, вирішенню її складних, але дуже актуальних проблем.

Повний текст (PDF)