Вісник НАН України. 2017. № 2. С. 3-9

СВІТОВА ГІБРИДНА ВІЙНА: УКРАЇНСЬКИЙ ФРОНТ

7 лютого 2017 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулася прес-конференція першого віце-президента НАН України, директора Національного інституту стратегічних досліджень, академіка НАН України В.П. Горбуліна на тему «Презентація колективної монографії «Світова гібридна війна: український фронт».

У колективній монографії «Світова гібридна війна: український фронт», підготовленій фахівцями Національного інституту стратегічних досліджень, уперше у вітчизняній та світовій науці детально досліджено явище світової гібридної війни як новітнього виду глобального міжнародного протистояння в умовах системної кризи геополітичного устрою і системи світової безпеки. У книзі проаналізовано причини та передумови російської агресії проти України, її стратегічні цілі, а також особливості ведення гібридної війни Росії проти України в різних вимірах: воєнному, політичному, економічному, соціальному, гуманітарному, інформаційному.

Автори наголошують, що сьогодні Україна є центром світової гібридної битви, яка ведеться в межах єдиного глобалізованого простору по лініях поділу між зонами стабільності і безпеки, де панує закон і міжнародне право, та зонами невизначеності і політичного хаосу, де править бал первісне право сильного. Україна вже довела свою цілковиту спроможність як держава, що здатна захистити свій суверенітет і політичну суб’єктність, але як об’єкт безпосередньої гібридної агресії держава ще має виробити чітку національну стратегію гібридної протидії з опорою насамперед на власні сили, ресурси і можливості. Зараз Україна перебуває в точці біфуркації, тобто стоїть перед своєрідним «моментом істини», і цей, вочевидь короткий, період є чи не останньою можливістю серйозно переоцінити стратегічний контекст розгортання військово-політичної ситуації у світі загалом і навколо нашої країни зокрема.

У книзі, з огляду на особливості нової гібридної реальності, розглянуто також питання реформування міжнародних безпекових інститутів і окреслено шляхи пошуку нового балансу сил у світі та нових міжнародно-правових безпекових формул.

У прес-конференції взяли участь віце-президент НАН України академік НАН України Сергій Іванович Пирожков, директор Центрального науково-дослідного інституту Збройних Сил України, доктор військових наук, професор Ігор Сергійович Романченко, заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Борисович Тука, які разом із Надзвичайним та Повноважним Послом України в Республіці Білорусь Романом Петровичем Безсмертним, провідним експертом у галузі трансформації конфліктів і миротворчості, PhD Інституту аналізу і вирішення конфліктів Університету Джорджа Мейсона Наталією Мірімановою та Головою Комітету Верховної Ради України у закордонних справах кандидатом наук із соціальних комунікацій Ганною Миколаївною Гопко були рецензентами монографії.
 

Повний текст.